Εκπαιδευτικό υλικό για την εκπαίδευση των φοιτητριών/-τών

H εργαστηριακή μονάδα Διδακτικής των Μαθηματικών παράγει εκπαιδευτικό υλικό το οποίο αξιοποιείται στη εκπαίδευση των φοιτητριών/-τών του Π.Τ.Ν, τόσο τη θεωρητική, όσο και την εργαστηριακή.

Στο εκπαιδευτικό αυτό υλικό περιλαμβάνονται το ακαδημαϊκό εγχειρίδιο για τη διδασκαλία του μαθήματος Διδακτική Μαθηματικών Ι.  καθώς και δομημένες μαθησιακές δραστηριότητες για το εργαστηριακό μέρος των μαθημάτων Διδακτική Μαθηματικών Ι & ΙΙ.

Υπό τα βάρος των εξελίξεων λόγω της πανδημίας, ένα μεγάλο μέρος των υλικών για τα μαθήματα που άπτονται της μάθησης και της διδασκαλίας των μαθηματικών, όπως οι διαφάνειες των μαθημάτων και τα θέματα των εργασιών και των γραπτών εξετάσεων, επανασχεδιάστηκαν ώστε να ανταποκρίνονται σε ιδιαίτερες απαιτήσεις της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, ενώ σχεδιάστηκαν και καινούργια εκπαιδευτικά υλικά (π.χ. με τη χρήση βίντεο).

Το εκπαιδευτικό υλικό γίνεται διαθέσιμο στις φοιτήτριες/-ές  μέσω τις πλατφόρμας του ecourse.